خدمات پست PDE
اخبارتکنولوژی

فیسبوک رسما به Meta تغییر نام داد

مارک زاکربرگ بنیان گذار شبکه اجتماعی و شرکت فیسبوک در جریان رویداد Connect  اعلام کرد که فیسبوک نام خود را به متا تغییر داده است . این نام از کلمه متاورس گرفته شده که بیان کننده دنیای مجازی برای کسب و کار و بازی است. البته تغییر نام فیسبوک به Meta شامل اپلیکیشن های فیسبوک و واتس اپ و اینستاگرام نخواهد شد و این برنامهها و شبکه های اجتماعی همانند سابق با نام قبلی خود به فعالیت خواهند پرداخت.

مارک زاکربرگ در جریان این کنفرانس افزود : ما امروز به عنوان یک کمپانی شبکه اجتماعی درنظر گرفته می‌شویم، اما در DNA، ما شرکتی هستیم که فناوری برای ارتباط مردم با یکدیگر ساخته‌ایم و متاورس مرز بعدی است و درست در جایگاهی قرار دارد که ما شروع به کار در شبکه‌های اجتماعی کردیم.

پس از اعلام این خبر سهام فیسبوک با رشدی 3 درصدی مواجه شد. برخی گمانه‌زنی‌ها حاکی از این است که چنین تغییری مشابه ری‌برند گوگل در سال ۲۰۱۵ است که از تشکیل یک کمپانی مادر به نام آلفابت خبر داد و خودش یکی از زیرمجموعه‌های آن شد. یکی دیگر از دلایل این موضوع می‌تواند انتقاد از این کمپانی توسط قانون‌گذاران و سیاستمداران کشورهای مختلف و همچنین کاهش اعتماد کاربران به فیسبوک باشد. با این تغییر نام، احتمالا تمام شرکت‌های تحت مالکیت فیسبوک مانند اینستاگرام، واتس‌اپ و آکیولس زیرمجموعه متا می‌شوند.

متا چیست؟

متا یا متاورس یک دنیای مجازی و دیجیتال است که افراد در آن دنیا با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و حتی به انجام بازی با یکدیگر خواهند پرداخت. متا کلمه ای یونانی به معنی فراتر است و این نام گذاری نشان از هدف مارک زاکربرگ در این پروژه دارد.

متا یک دنیای کاملا دیجیتالی است که افراد از سراسر دنیا میتوانند به آن متصل شوند ور آن با یکدیگر ارتباط برقرار کند و به نوعی دنیای جدیدی در زندگی انسان ها رقم بزند.

به گفته متا این متاورس ترکیبی از تجربه‌های اجتماعی فعلی آنلاین است که گاهی اوقات به ابعاد بیشتر و دنیای فیزیکی نیز کشیده می‌شود. با متاورس می‌توانید تجربه‌های خود را با دوستانتان به اشتراک بگذارید حتی با وجود این‌که در کنار آن‌ها حضور ندارید. تسلط فیسبوک روی شبکه‌های اجتماعی محبوب و همچنین پلتفرم واقعیت مجازی آکیولس می‌تواند این رویا را به واقعیت تبدیل کند.

متا نام جدید فیسبوک
متا نام جدید فیسبوک

زاکربرگ در یکی از پست‌های وبلاگی خود، ذکر کرده بود که تغییری در تشکیلات شرکت رخ نمی‌دهد. اما نحوه ارائه گزارش مالی، متفاوت خواهد بود. زاکربرگ تصریح کرد که گزارشات مالی فصل آخر سال ٢٠٢١ میلادی در دو بخش منتشر می‌شوند. اولی، مربوط به خانواده اپلیکیشن‌ها است و دیگری، مربوط به آزمایشگاه‌های واقعیت است. این اطلاعیه که امروز منتشر شده است، هیچ تغییری در اشتراک داده‌ها و دیگر سیاست‌های عمومی شرکت ندارد.

دنیای متا خوب یا بد ؟

در این که معرفی متا و پروژه جاه طلبانه مارک زاکربرگ یک اقدام بسیار بزرگ در زمینه تکنولوژی محسوب میشود شکی نیست اما هنوز مشخص نیست که دنیای مجازی متا برای انسان ها چگونه خواهد بود و داخل آن با چه چالش هایی رو به رو خواهیم بود.

در هر صورت راه اندازی این پروژه چند سالی زمان میبرد و در طول این سال ها به طور قطع میتوان با اخبار هایی که از این پروژه به گوش میرسد به شکل کامل تری در مورد مساله امنیت و سایر چالش های متا نتیجه گیری کرد.

امتیاز کاربران: 5 ( 1 رای)

نمایش بیشتر

دانیال یوسفی

از وقتی وارد دنیای کامپیوتر شدم با انگشتام میلیون ها کیلومتر اسکرول کردم تا هر روز چیز های جدیدتری کشف کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
به مشاوره نیاز دارید؟