خدمات پست PDE
تکنولوژی

کدام زبان برنامه نویسی را بدون دانش قبلی آموزش ببینیم

یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی سخت است، اما انتخاب زبان مناسب برای یادگیری می‌تواند سخت‌تر باشد. تعداد خیره‌کننده‌ای وجود دارد و انتخاب گزینه «صحیح» باعث ایجاد اضطراب می‌شود.

البته، همه افراد منحصر به فرد هستند و ممکن است یک زبان بیش‌تر از دیگران برای شما مناسب باشد، اما برخی عوامل قطعی وجود دارد که یک زبان برنامه‌نویسی «خوب» را می‌سازد.

در یک زبان برنامه‌نویسی باید به دنبال چه چیزی باشید؟

چه کسی بهتر از کسی که آن‌ها را برای یک شرکت تجاری برتر طراحی می‌کند، در مورد زبان‌ها مشاوره می‌دهد؟ در پادکستی از جین استریت، ریچارد آیزنبرگ، طراح زبان کاربردی، با ران مینسکی، رئیس فناوری، در مورد آنچه که در یک زبان برنامه‌نویسی به دنبال آن هستند صحبت کردند.

آیزنبرگ می‌گوید: «برای اینکه یک زبان برنامه‌نویسی موثر باشد، همه چیز باید انتخاب شود. مینسکی این ایده را مطرح می‌کند که یک زبان خوب «پرداخت به اندازه مصرف» است، زیرا در آن مانع ورود کم است، اما با انجام کارهای پیچیده‌تر، چالش‌برانگیزتر و بیش‌تر می‌شود.

یکی دیگر از دیدگاه‌های آیزنبرگ این است که یک زبان باید «آسان‌تر برای خواندن و شاید سخت‌تر برای نوشتن» باشد.

با در نظر گرفتن این موارد، چه زبان‌های برنامه‌‌نویسی متناسب با این لایحه هستند؟

۱. پایتون (Python)

برای کدنویس نامشخص یا هرکسی که می‌خواهد بهترین شانس در یک شغل را داشته باشد، پایتون انتخاب واضحی است. زبان شماره یک رتبه‌بندی شده در شاخص TIOBE به یک دلیل ساده بسیار محبوب است: یادگیری آن آسان و سازگار است.

هنگامی که کارکنان غیر فنی درخواست یادگیری برنامه‌نویسی در امور مالی را دارند، آن‌ها درخواست یادگیری پایتون را دارند. این اساس و بنیان سیستم‌ها برای شرکت‌ها در سمت خرید و فروش است.

اما این جنبه‌های plug-and-play پایتون است که واقعا باعث برجسته شدن آن می‌شود. کتاب‌خانه‌های مختلف پایتون به راحتی جنبه‌های کلیدی زبان‌های دیگر را با هر قالبی که برای آن تنظیم می‌کنید، تطبیق می‌دهند. کد سریع و سطح پایین می‌‌خواهید؟ اگر C دوست دارید از NumPy یا اگر Rust را دوست دارید از Pyo3 استفاده کنید.

زبان برنامه نویسی پایتون
زبان برنامه نویسی پایتون

۲. کلوژور (Clojure)

برای افراد مدگرا که به دنبال یادگیری زبان فردا هستند، Clojure یک انتخاب عالی است. طبق بررسی سایت stack overflow، این زبان برنامه‌نویسی پردرآمدترین زبان برنامه‌نویسی است، اگرچه با توجه به ماهیت خاص آن، یافتن مشاغل بسیار دشوارتر است.

یکی دیگر از عواملی که آن را برای مبتدیان عالی می‌کند، رویکرد غیرمتعارف آن به نحو است. این زبان کاملا مانند سایر زبان‌ها کار نمی‌کند، به این معنی که توسعه‌دهنده‌ای که در راه خود با زبان قبلی گیر کرده باشد، یادگیری آن دشوارتر از یک چهره تازه است.

باز هم شکستن قالب، دلیلی که Clojure چنین طرفداران وفاداری دارد این است که پولی نیست. در واقع، دقیقا برعکس است. اجرای ایده‌های بزرگ به تدریج آسان‌تر می‌شود. یادگیری آن به هیچ وجه آسان نخواهد بود، اما باعث می‌شود که شما متمایز شوید.

۳. هاسکل (Haskell)

برای افرادی که از نظر علمی بیش‌تر تمایل دارند و در طبیعت تجربی هستند،Haskell یک زبان بسیار قابل تنظیم است که می‌توانید برای خود کار کنید.

آیزنبرگ از خیابان جین یکی از حامیان بزرگ آن است، که بیش‌تر دوران تحصیلی خود را به‌عنوان یک مشارکت‌کننده منبع باز در آن گذرانده است. او می‌گوید: «چیزهای مختلفی وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را روشن و خاموش کنید، بنابراین یک هاسکل یا دو هاسکل وجود ندارد، اما حدود ده هزار هاسکل مختلف وجود دارد.

سی‌ویکمین زبان پرطرفدار در شاخص TIOBE نیز در بخش مالی بسیار جا افتاده است، اما به دلیل کاربرد آن در فضای یادگیری ماشینی، محبوبیت آن در حال افزایش است. به‌عنوان‌مثال Standard Chartered در حال حاضر چندین تعداد Haskell را استخدام می‌کند.

۴. راست (Rust)

اگر Clojure زبان فردا است،Rust زبان امروز است. اخیرا در فهرست ۲۰ برتر شاخصTIOBE قرار گرفته است و به دلیل تلاش‌هایش برای موثر و جذاب کردن کدهای سطح پایین، طرفداران وفاداری دارد.

زبان C++ استاندارد صنعتی در سطح پایین است، اما Rust برای کدنویسی بسیار لذت‌بخش‌تر است و در برابر خرابی امن‌تر است. با این حال، به اندازه قابلیت استخدام C++ را ندارد. در eFinancialCareers در حال حاضر فقط ۳۱ فرصت برای مهندسان Rust وجود دارد. جالب است که بسیاری از این‌ها در رمزارز هستند.

با این حال، این بدان معنا نیست که امور مالی از Rust متنفر است. به‌عنوان مثال، آیزنبرگ در تلاش‌های خود در طراحی مجدد OCAML می‌گوید که می‌خواهد OCaml را به نوعی در آن سطح بالای توصیف به همان سمت سوق دهد.

امتیاز کاربران: 4.65 ( 1 رای)

نمایش بیشتر

دانیال یوسفی

از وقتی وارد دنیای کامپیوتر شدم با انگشتام میلیون ها کیلومتر اسکرول کردم تا هر روز چیز های جدیدتری کشف کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
به مشاوره نیاز دارید؟