خدمات پست PDE
تکنولوژی

همه چیز در مورد اینترنت ماهواره ای استارلینک

شرکت اسپیس ایکس قصد دارد تا با ارسال هزاران ماهواره استارلینک به فضا اینترنت ماهواره ای را برای مردمان زمین راه اندازی کند  و در دسترس تمامی مردمان کره زمین قرار بگیرد.

ططبق آخرین تحقیقات انجام شده بیش از 35 درصد مردم کره زمین به اینترنت دسترسی ندارند.در حال حاضر دو شرکت دیگر به نام های Viasat  و Hughes Net اینترنت ماهواره ای را ارایه میدهند و اسپیس ایکس و پروژه استارلینک اولین شرکت در این زمینه نیست.

اما چیزی  که اسپیس ایکس را از بقیه این شرکت ها متمایز میکند این است که اسپیس ایکس بر روی ناحیه جغرافیایی خاصی تمرکز ندارد و قرار است اینترنت ماهواره ای استارلینک را به تمامی افراد کره زمین ارایه دهد همچنین اسپیس ایکس به دلیل فراوانی ماهواره های ارسالی به فضا دارای پهنای باند بیشتری است که باعث افزایش سرعت اینترنت آن هم میشود.

اینترنت جهانی استارلینک
اینترنت جهانی استارلینک

میزان تاخیر اینترنت ماهواره ای استارلینک

پروژه ای که ایلان ماسک و اسپیس ایکس در سر دارند بسیار جاه طلبانه است به صورتی که در فاز اولیه این آزمایش ماهواره ها در نزدیک ترین حالت ممکن به زمین و در 300 کیلومتری زمیین قرار گرفتند و این به این معنی است که ماهواره های اسپیس ایکس 70 تا 100 برابر نسبت به ماهواره های مخابراتی به زمین نزدیک تر هستند.

به همین علت و نزدیکی این ماهواره ها به زمین سرعت اینترنت ماهواره ای اسپیس ایکس نسبت به سایر رقبا به دلیل تاخیر پایین تر بیشتر است.در حال حاضر تاخیر سرعت اینترنتی استارلینک 30 تا 90 میلی ثانیه است اما برخی کاربران 20 میلی ثانیه را نیز گزارش  داده اند.

ایلان ماسک در این ارتباط گفت که به زودی این میزان تاخیر به عدد 8 میلی ثانیه خواهد رسید و این بدان معنی است که از اینترنت استارلینک به راحتی میتوان برای استفاده بازی های اینترنتی و تماس های صوتی و تصویری نیز استفاده کرد.

تعداد ماهواره های اسپیس ایکس

ایلان ماسک و اسپیس ایکس قصد دارند تا تعداد ماهواره های پروژه استارلینک را تا ایان سال به بیش از 1000 عدد در مدار زمین برسانند. طبق برنامه های ایلان ماسک با 10 پروژه پرتابی دیگر اسپیس ایکس بیش از هزار ماهواره در جو زمین دارد که باعث سرعت هر چه بیشتر استارلینک میشود.

طبق صحبت های ایلان ماسک در مورد استارلینک تا پایان فاز اول شرکت اسپیس ایکس 4000 ماهواره در مدار زمین قرار خواهد داد و تا پایان پروژه اینترنت ماهواره ای استارلینک این عدد به 40000 ماهواره خواهد رسید که رقم شگفت انگیزی است.

ماهواره های اسپیس ایکس
ماهواره های اسپیس ایکس

قیمت اینترنت استارلینک

شرکت اسپیس ایکس اعلام کرده که افررادی که برای دریافت نسخه اولیه اینترنت ماهواره ای استارلینک ثبت نام کرده اند میتوانند با پرداخت 499 دلار به این شرکت دیش مخصوصی را جهت برقراری ارتباط با اینترنت استارلینک دریافت کنند همچنین این افراد باید ماهانه مبلغ 99 دلار جهت استفاده از استارلینک پرداخت نمایند.

دیش های اینترنت استارلینک
دیش های اینترنت استارلینک

استفاده از اینترنت ماهواره ای در ایران

اسپیس ایکس صریحا اعلام کرده است که اجازه استفاده از اینترنت ماهواره ای استارلینک را بدون اجازه دولت ها به مردم آن کشور نخواهد داد.

گرچه به نظر میرسد حتی اگر اسپیس ایکس در این زمینه با ایران به توافق برسد استارلینک در ایران قابل استفاده نباشد و دلیل آن هم تحریم های بین المللی آمریکا علیه ایران میباشد.

 

سرعت اینترنت ماهواره ای استارلینک

ابزار جدید اینترنت ماهواره ای استارلینک نشان میدهد که سرعت دانلود آن به طور میانگین 150 مگابیت بر ثانیه است البته این نکته هم باید در نظر داشت که این نتایج از افراد محدودی که از استارلینک استفاده میکنند جمع آوری شده.

بر اساس نتایجی که ابزار Starlink Statuspage منتشر کرده افرادی که در اتحادیه اروپا حضور دارنند از سرعت اینترنت بیشتری نسبت به افرادی که در آمریکا هستند برخوردار هستند. میانگین سرعت دانلود اینترنت ماهواره ای استارلینک در اروپا 176 مگا بیت بر ثانیه است و سقف و کف سرعت آن نیز 422 و 2.2 مگابیت ثبت شده است.

همچنین میزان تاخیر ثثبت شده در اروپا بسیار پایین تر از آمریکا میباشد.میزان تاخیر اینترنت ماهواره ای استارلینک در اروپا 33.4 میلی ثانیه و در آمریکا 51 میلی ثانیه گزارش شده است.اما با نگاه دقیق تر به نتایج اینترنت استارلینک متوجه میشویم که این میزان تاخیر در آمریکا در بدترین میزان 985 میلی ثانیه و در اروپا 365 میلی ثانیه بوده است.

سرعت اینترنت ماهواره ای
سرعت اینترنت ماهواره ای

این نکته را در نظر داشته باشید که اینترنت ماهواره ای استارلینک در حال حاضر هنوز در مرحله آزمایشی میباشد هنوز تعداد زیادی از ماهواره های اسپیس ایکس به فضا پرتاب نشده اند همچنین طبق گفته ایلان ماسک سرعت دانلود استارلینک باید به 300 مگابیت بر ثانیه برسد.

پس اینترنت ماهواره ای استارلینک هنوز به طور کامل راه اندازی نشده و برای استفاده از آن مردم جهان باید هنوز هم منتظر بمانند.

با دنبال کردن مجله PDE  از آخرین اخبار تکنولوژی با خبر باشید.

امتیاز کاربران: 5 ( 1 رای)

نمایش بیشتر

دانیال یوسفی

از وقتی وارد دنیای کامپیوتر شدم با انگشتام میلیون ها کیلومتر اسکرول کردم تا هر روز چیز های جدیدتری کشف کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
به مشاوره نیاز دارید؟