خدمات پست PDE
تکنولوژی

آندروید 13: هر آنچه در مورد سیستم عامل نسل بعدی گوگل می دانیم

با وجود اینکه اندروید 12 به تازگی منتشر شده است و سیستم عامل جدید هنوز به اکثر گوشی های موجود در بازار راه پیدا نکرده است، اما چرخه توسعه Google هر سال خواستار نسخه جدید اندروید است و برای اطمینان از عاری بودن از اشکال و آماده بودن برنامه‌ها، این شرکت معمولاً پیش‌نمایش توسعه‌دهندگان را در ماه فوریه یا مارس باز می‌کند و نسخه‌های بتا با ویژگی‌های کامل‌تر در اواخر سال ارائه می‌شوند.با توجه به open source بودن آندروید و این واقعیت که افراد زیادی در این پروژه عظیم دخیل هستند، چیزهای زیادی در مورد اندروید 13 قبل از انتشار رسمی آن می‌دانیم.

آندروید 13 DP1 چیست؟

اولین پیش نمایش توسعه دهندگان برای اندروید 13 در اوایل فوریه ارائه شد و نگاهی اولیه به نسخه اصلی بعدی گوگل داد.در حالی این شرکت توسعه اندروید 12L را به پایان رسانده است، که به‌روزرسانی میان دوره‌ای که عمدتاً بر تبلت‌ها، دستگاه‌های تاشو و دیگر دستگاه‌های صفحه‌نمایش بزرگ متمرکز است منتشر شده است. به مانند اکثر پیش نمایش‌های اولیه توسعه دهندگان، Android 13 DP1 در درجه اول بر بسترسازی برای آنچه در آینده است تمرکز می کند. گوگل قصد دارد یک نسخه پیش‌نمایش یا بتا را برای شش ماه آینده منتشر کند و انتشار نسخه نهایی آن اواخر تابستان امسال برنامه‌ریزی شده است. کنفرانس توسعه دهندگان این شرکت، Google I/O، نگاهی اجمالی به آنچه که با به‌روزرسانی امسال که در ماه می برگزار می‌شود، به ما می‌دهد. به طور کلی، اندروید 13 احتمالاً بر روی تغییرات پشت صحنه متمرکز خواهد بود.

چه چیزی در Android 13 DP1 جدید است؟

تشخیص تفاوت‌های بین Android 13 DP1 و نسخه‌های بتا اخیر Android 12L دشوار است، به خصوص اگر فقط به تغییرات سطحی نگاه کنید.این شرکت قصد دارد یک انتخابگر عکس را در اندروید پیاده‌سازی کند، مشابه نحوه برخورد iOS با عکس‌ها و محدود کردن صفحه انتخاب سند داخلی فقط به تصاویر برای استفاده برنامه‌های خاص، تغییر آیکون‌های Material You در سراسر سیستم نیز با اندروید 13 عرضه می‌شوند، اگرچه پشتیبانی از آن به عهده توسعه‌دهندگان خواهد بود.

 همچنین یک API جدید تنظیمات سریع در راه است، که برای توسعه دهندگان عالی است تا اقدامات تنظیمات سریع خود را بدون مدفون شدن در اعماق منوها تبلیغ کنند. برخی از تغییرات کوچکتر به تکمیل لیست ویژگی‌های جدید کمک می‌کند. میانبر ضربه سریع که در ابتدا به پیکسل در آندروید 12 اضافه شد، برای روشن و خاموش کردن چراغ قوه پشتیبانی می‌شود. پشتیبانی از چند کاربر با یک “حالت هاب” جدید برای اشتراک گذاری برنامه‌ها بین پروفایل‌ها و بهبود عملکرد حالت مهمان بهتر از همیشه پخواهد بود. به‌روزرسانی سال گذشته بهبودهای قابل توجهی در حفظ حریم خصوصی به همراه داشت و اندروید 13 با نمایش‌های ۷ روزه در داشبورد حریم خصوصی و کلیپ‌بوردهای پاک‌سازی خودکار، حرکت خود را حفظ می‌کند. حالت بی‌صدا اکنون تقریباً تمام بازخورد لمسی را غیرفعال می‌کند و کنترل‌های رسانه کشوی اعلان ظاهر جدیدی پیدا می‌کنند.

تمام ویژگی های آندروید 13 که می دانیم

گذشته از تمام موارد اضافه شده در DP1، ما چیزهای زیادی در مورد آنچه برای به روز رسانی امسال در راه است می دانیم.

نام کد

همه نسخه‌های اندروید قبلاً با اسم رمزهای خوشمزه و شیرینی عرضه می‌شدند. اندروید 4.4 کیت کت یا اندروید 9 پای را به خاطر دارید؟ درحالی که گوگل دیگر از این کدها برای مقاصد بازاریابی استفاده نمی‌کند، توسعه دهندگان آن همچنان از آنها در داخل استفاده می کنند. برای اندروید 13، نام Tiramisu است که در ادامه Snow Cone برای اندروید 12 استفاده نشده است، کیک Red Velvet برای اندروید 11، و Quince Tart اندروید 10 است.

ضربه زدن برای انتقال

Android Beam را به خاطر دارید که به شما اجازه می‌داد تا روی دو گوشی ضربه بزنید تا پیوندها، فایل‌ها و موارد دیگر را برای یکدیگر ارسال کنید که با Nearby Share جایگزین شد که به فناوری NFC متکی نیست، بلکه به بلوتوث و Wi-Fi Direct متکی است.

ضربه زدن برای انتقال
ضربه زدن برای انتقال

روش مشابهی برای اشتراک‌گذاری و پخش رسانه به اندروید 13 بازمی‌گردد. در حال حاضر، با نام رمز “Media TTT” (برای انتقال ضربه بزنید)، اما بعید است که گوگل آن را با این نام به بازار عرضه کند.

اعلان‌های انتخاب

اندروید از لحاظ تاریخی همیشه در مدیریت و نمایش اعلان‌ها بهتر از iOS بوده است، اما یک چیز در اکوسیستم اپل برنامه‌ها قبل از اینکه اجازه ارسال اعلان‌ها را داشته باشند باید صریحاً از شما اجازه بگیرند. به نظر می‌رسد که اندروید 13 نیز قرار است همین روند را دنبال کند، زیرا مجوز جدیدی را در اندورید 13 مشاهده کرده است که از شما می‌خواهد اعلان‌ها را برای برنامه‌های تازه نصب شده مجاز کنید.

اعلان‌های انتخاب

از آن زمان ما همچنین یاد گرفتیم که این اعلان چگونه خواهد بود. مانند سایر درخواست‌های مجوز، زمانی که برنامه برای اولین بار اجرا می‌شود و درخواست مجوز POST_NOTIFICATIONS را می‌دهد، ظاهر می‌شود. گزینه‌های شما باینری خواهند بود و می‌توانید به طور کلی اعلان‌ها را مجاز یا رد کنید – مشخص نیست که آیا فقط در این مرحله می‌توانید کانال‌های خاصی را انتخاب کنید یا خیر.

با Android 13 DP1، متوجه شدیم که این مجوزهای جدید برای مدتی اجباری نخواهند بود. بر اساس الزامات API، این تغییر تا زمانی در سال 2023 اعمال نخواهد شد.

اسکنر کد QR

بسیاری از ما افراد آگاه به فناوری می‌دانیم که می‌توانیم فقط از برنامه‌های دوربین گوشی‌هایمان استفاده کنیم و برای اسکن کردن آن‌ها به کد QR اشاره کنیم، اما به نظر می‌رسد گوگل می‌خواهد این موضوع را برای کسانی که ممکن است در این کار نباشند، کمی واضح‌تر کند. اندروید 13 می تواند یک کد QR اسکن کاشی تنظیمات سریع و نوعی عملکرد قفل صفحه را دریافت کند. ما مطمئن نیستیم که آیا این فقط یک میانبر برای یک حالت دوربین تشخیص کد QR اختصاصی خواهد بود یا اینکه به شما این امکان را می‌دهد، در حالی که روی صفحه قفل هستید به سادگی تلفن خود را به سمت یک کد QR بگیرید.

اسکنر کد QR
اسکنر کد QR

 در هر صورت، با توجه به اینکه کدهای QR این روزها بسیار رایج شده‌اند، هر چیزی که تعامل با آن‌ها را آسان‌تر می‌کند، احتمالاً برای کسانی که مانند ما با اندروید زندگی می‌کنند و نفس نمی‌کشند، خوشایند است. در Android 13 DP1، اولین نگاه واقعی خود را به تغییر تنظیمات سریع اسکنر QR در سایه اعلان داشتیم، اگرچه در حال حاضر، خاکستری و غیرقابل دسترس است.

اندازه گیری باتری

اندروید 12 اقدامات سختگیرانه جدیدی را برای صرفه جویی در باتری معرفی کرد که اجرای برنامه ها در پس زمینه را حتی سخت تر می‌کند، که در اصطلاح به PhantomProcessKiller خلاصه می‌شود. در حالی که این امر به کنترل توسعه دهندگان سرکش کمک می‌کند، اما منجر به عواقب ناخواسته برای برنامه هایی می‌شود که کاملاً نیاز به اجرای چندین فرآیند سنگین در پس زمینه را دارند، مانند شبیه ساز ترمینال لینوکس Termux. اندروید 13 ممکن است تغییری در گزینه‌های توسعه‌دهنده ارائه کند که به کاربران قدرتمند امکان می‌دهد این معیار را برای موارد لبه مانند Termux خاموش کنند.

گوگل همچنین در حال توسعه ویژگی جدیدی به نام “TARE” است که مخفف “اقتصاد منابع اندروید” است. قرار است این برنامه نظارت کند که برنامه‌ها چگونه در پس‌زمینه اجرا می‌شوند و کدام وظایف را انجام می‌دهند، اعطا می‌کند و از برنامه‌ها اعتبار می‌گیرد تا توانایی برنامه‌ریزی کارهای نامحدود برای آینده را محدود کند. از آنجایی که هنوز در حال توسعه فعال است، احتمالاً باید منتظر بمانیم تا Google مستندات مناسب را برای درک دقیق نحوه عملکرد آن در اختیار ما قرار دهد.

پشتیبانی از UWB

باند فوق عریض یا به اختصار UWB، یک فناوری هیجان انگیز است که اجرای مجموعه‌ای از برنامه‌های کاربردی جدید را امکان پذیر می کند. می تواند تلفن شما را به کلید ماشین تبدیل کند، به شما کمک می‌کند گجت های گم شده‌ای را پیدا کنید که از UWB نیز پشتیبانی می کنند، و ویژگی هایی را که در ابتدا توسط NFC و NFC امکان پذیر شده بود، افزایش می دهد.

بلوتوث Pixel 6 Pro در حال حاضر دارای یک آنتن UWB است، اما هنوز به طور کامل از پتانسیل آن استفاده نکرده است. در اینجا، اندروید 13 قرار است یک لایه انتزاعی سخت‌افزاری عمومی اضافه کند که به همه دستگاه‌های اندرویدی یک پایه مشترک برای نحوه عملکرد UWB می‌دهد و اجرای این ویژگی‌های آینده‌نگر را برای همه سازندگان آسان‌تر می‌کند.

موارد بالا بخشی از آنچه که درباره اندروید 13 تا به حال منتشر شده است. بزودی مطالب بیشتری از آندروید 13 در اختیار شما قرار خواهیم داد. امیدوارم این مطلب برای شما مفید واقع بشود.

امتیاز کاربران: 4.55 ( 1 رای)

نمایش بیشتر

رضا دهقان

رضا هستم فارغ التحصیل رشته IT علاقه مند به فوتبال و طراحی سایت و سئو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
به مشاوره نیاز دارید؟