خدمات پست PDE
آموزش

آموزش شکایت از فروشگاه های اینترنتی

خلاصه نوشته
  • چگونگی شکایت از فروشگاه های اینترنتی مطلبی است که برای بسیاری از مردم سوال میباشد.

با گسترش فناوری و تکنولوژی کسب و کار ها به سمت فروش اینترنتی محصولات خود حرکت کردند و پس از گذشت چند سال اکنون خرید و فروش اینترنتی کاملا در جامعه جا افتاده. در این بین تعداد بسیار زیادی فروشگاه اینترنتی به وجود آمدند و اقدام به فروش محصولات خود به صورت اینترنتی کردند.

اما نکته اینجا بود که در صورتی که پس از خرید محصول از فروشگاه اینترنتی با مشکل رو به رو شدیم چه باید کرد؟ مشکلاتی از قبیل عدم ارسال محصول خریداری شده یا مغایرت کالا با کالای داخل وبسایت و …

در این مطلب قصد داریم تا شما را با فرآیند شکایت از فروشگاه های اینترنتی آشنا کنیم.

از چه فروشگاه اینترنتی میتوان شکایت کرد

همیشه به این نکته توجه داشته باشید که برای خرید از فروشگاه های اینترنتی آن فروشگاه باید اینماد یا نماد الکترونیک داشته باشند. وجود اینماد باعث میشود که در صورتی که در خرید اینترنتی خود دچار مشکل شدید از طریق قانونی به راحتی بتوانید مشکل خود را برطرف نمایید. البته به این نکته توجه داشته باشید که ابتدا مشکل خود را سعی کنید به صورت مستقیم و تلفنی با فروشگاه اینترنتی برطرف نمایید و در صورتی که این روش کارآمد نبود میتوانید سراغ شکایت از فروشگاه اینترنتی بروید.

در صورتی که فروشگاه متخلف دارای نماد “اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی” بود نیز میتوانید شکایت خود را در سایت https://ecunion.ir/ نیز ثبت نمایید.

چگونه از فروشگاه اینترنتی شکایت کنیم

برای شکایت از فروشگاه های اینترنتی که دارای اینماد هستند کافی است به وبسایت https://comp.enamad.ir بروید  و در اینماد ثبت نام کنید . پس از ثبت نام داخل اینماد وارد پنل شوید و در قسمت شکایات شکایت خود را از فروشگاه اینترنتی ثبت نمایید.

اینماد فروشگاه اینترنتی
اینماد فروشگاه اینترنتی

پس از ثبت شکایت توسط شما در اینماد کسب و کار موظف میباشد ظرف مدت 72 ساعت شکایت شما را پیگیری نماید و پاسخ دهد در غیر این صورت اخطار و نمره منفی میگیرد. همچنین شما میتوانید پس از پاسخ کسب و کار به شکایت شما , در صورتی که رضایت شما جلب شده باشد اعلام رضایت خحود از شکایت را اعلام فرمایید یا همچنان پیگیری شکایت را ادامه دهید یا حتی به مراجع ذی صلاح ارجاع دهید.

به این نکته توجه داشته باشید فروشگاه هایی که دارای اینماد هستند موظف هستند قوانین مربوط به اینماد که در حمایت از حقوق مصرف کننده میباشد را رعایت نمایند.

شما میتوانید برای مواردی همچون عدم تحویل کالا,مغایرت کالا دریافتی با کالایی که داخل وبسایت به فروش رفته یا حتی عدم ارائه خدمات پس از فروش از فروشگاه اینترنتی شکایت کنید.

همچنین برای شکایت از فروشگاه های اینترنتی که دارای نماد ” اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی ” میباشند کافی است به وبسایت https://ecunion.ir/ و قسمت شکایات بروید و در این قسمت با پر کردن اطلاعات خواسته شده و همچنین متن شکایت, شکایت خود را ثبت نمایید.

شکایت از فروشگاه اینترنتی
شکایت از فروشگاه اینترنتی

پس از ثبت شکایت یک کد پیگیری به شما اس ام اس میشود که برای پیگیری شکایت خود لازم است آن را نگه داری کنید. پس از پاسخ کسب و کار به شکایت شما با کد پیگیری ارسالی و کد ملی خود میتوانید فرآیند شکایت را پیگیری نمایید.

در هر صورت شکایت را آخرین گزینه و راه حل در نظر بگیرید و سعی کنید مشکل پیش آمده را با فروشگاه اینترنتی به صورت تلفنی و خارج از فضای شکایت حل و فصل نمایید.

امتیاز کاربران: 5 ( 1 رای)

نمایش بیشتر

دانیال یوسفی

از وقتی وارد دنیای کامپیوتر شدم با انگشتام میلیون ها کیلومتر اسکرول کردم تا هر روز چیز های جدیدتری کشف کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
به مشاوره نیاز دارید؟