خدمات پست PDE
آموزشسایر

همه چیز در مورد گیاهان آپارتمانی

فهرست مطالب این صفحه

امروزه معمول ترین زندگی، زندگی آپارتمانی است. که به دلائل مختلف از جمله افزایش جمعیت، افزایش ارزش زمین و دیگر هزینه ها ، بشر به زندگی در ساختمان های مرتفع و غالبا متراژ کمتر رو آورده است. در گذشته حیاط در دل خانه‌های سنتی بود. بشر با ساخت باغچه و کاشت گل و گیاه در آن از داشتن فضایی سرسبز و زیبا در محیط خانه خود لذت می‌برد. هم چنین از مزایای گیاهان و تصفیه‌ی هوا نیز بهره‌مند می‌شد. با این حال آپارتمان‌نشینی با تمام محدودیت‌هایش، نتوانسته از علایق انسان‌ها به گل و گیاه بکاهد. انسان‌ها با نگه‌داری گل و گیاهان آپارتمانی که با شرایط موجود و نور کم، قابل نگه‌داری می‌باشد. هم به خانه های خود زینت می بخشند. از تاثیرات مثبت گل ها و گیاهان آپارتمانی نیز بهره می گیرند.

گیاهان اپارتمانی
همه چیز در مورد گیاهان آپارتمانی

تاریخچه‌ی پیدایش گیاهان آپارتمانی:

در سال ۱۷۹۳ میلادی یک کاپیتان انگلیسی جهت گشت‌وگذار در جزیره‌ی آنتیل در دریای کارائیب لنگر انداخت. پس از مدتی قدم زدن در جزیره، برای اولین بار، در کمال تعجب مشاهده کرد که تعداد زیادی گیاه در رنگ‌های مختلف، در زیر سایه‌ی درختان انبوه و سربرفراشته‌ی جنگل ، فقط با نوری که از لابه‌لای شاخه‌ها و برگ‌های درختان به آنان می‌تابد. به زندگی خود با شادابی ادامه می‌دهند. چون کاپیتان تا آن زمان ندیده بود که گیاهی بتواند، محروم از نور مستقیم خورشید، این‌گونه ادامه حیات دهد. بلافاصله تعدادی از آنان را جمع‌آوری کرد . پس از ورود به لندن، به باغ گیاه‌شناسی انگلستان هدیه کرد و گیاهان آپارتمانی به زندگی انسان‌ها وارد شدند.

معرفی چند گل و گیاه آپارتمانی با برگ های رنگی:

گیاهان آپارتمانی و مقاوم زیادی وجود دارند که کمتر کسی از وجود این نوع گیاهان آپارتمانی و نام آن‌ها بی‌خبر است. از جمله گیاه آپارتمانی و مقاوم و زیبای پتوس . اما در اینجا گیاهان آپارتمانی رنگارنگی که شاید کمتر کسی آن را بشناسد را معرفی خواهیم کرد:

1- گیاه درفش یا (آنتوریوم):

گیاهان آنتوریوم در نور غیر مسقیم رشد میکند و نور مستقیم و شدید را دوست ندارد. آنتوریوم نیاز به گلدانی با خاک غنی و زهکشی بالا و رطوبت خاک نسبتا بالا دارد.

گیاه آپارتمانی آنتوریوم
گیاه آپارتمانی آنتوریوم

2-گیاه آپارتمانی بنفشه آفریقایی:

یکی از گیاهان آپارتمانی که از قدیم‌الایام جالب توجه علاقه‌مندان به گیاهان آپارتمانی بوده، بنفشه‌ی آفریقایی است. این گیاه با برگ‌های پرزدار و گل‌های زیبا و بی‌نظیرش، می‌تواند دکوراسیون هر خانه‌ای را به زیباترین شکل ممکن مزین کند.

آن‌ها به نور ملایم تا روشن، غیر مستقیم و نور معمولی داخل خانه نیاز دارند. خاک را مرطوب نگه دارید و اجازه دهید که قبل از آب دادن ریشه‌ها کمی خشک شوند و با آب دادن به شکوفه زدن تشویق شوند . در دمای اتاق، آب دادن را از زیر شروع کنید و یک پلاستیک را زیر گلدان قرار دهید. اجازه دهید که گیاه آب را جذب کند.

گیاه آپارتمانی بنفشه آفریقایی
گیاه آپارتمانی بنفشه آفریقایی

3-گیاه آپارتمانی کالاتیا:

گیاه کاتالیا گیاه دعاخوان نامیده می‌شود. چون در طول شب برگ‌های آن جمع می‌شود. کاتالیا محیط مرطوب و گرم را دوست دارد. آن را باید از تابش مستقیم آفتاب دور نگه دارید. تابش مستقیم آفتاب باعث سفید شدن برگ‌های آن می‌شود. این گیاه را در نور غیرمستقیم نگهداری کنید. فراموش نکنید که خاک آن باید همیشه مرطوب باشد. بیش از حد به آن آب ندهید.

 

گیاه آپارتمانی کالاتیا
گیاه آپارتمانی کالاتیا

4- گیاه آپارتمانی حسنی یوسف:

حسن یوسف یکی از گیاهان آپارتمانی بسیار رایج و بسیار سازگار است .گیاه حسن یوسف به مراقبت کمی نیاز دارد . می‌توانید شرایط نوری مختلف را تحمل کند تا زمانی که نور غیرمستقیم به آن بتابد. خاک این گیاه نباید به طور کامل خشک شود ولی نباید آن را بیش از حد آب بدهید. در واقع خاک آن باید مرطوب باشد ولی نباید گلدان حسن یوسف پر از آب شود.

گیاه آپارتمانی حسنی یوسف
گیاه آپارتمانی حسنی یوسف

5- گیاه آپارتمانی کروتون:

اسم علمی کروتون Codiaeum variegatum ، از خانواده Euphorbiaceae می‌باشد. این جنس دارای ۱۵ گونه مختلف از نوع درختچه های همیشه سبز است. به دلیل حساس بودن کروتون بهتر است آن را در جایی نگهداری کنید. که بوی مواد شیمیایی حداقل باشد. گیاه کروتون پرتقالی به دلیل بودن در زادگاهی گرمسیری، هوای گرم را دوست دارد. در دمای بین 17 تا 23 درجه سانتی گراد به خوبی رشد می‌کند. کروتون دوست دار خاک نسبتا مرطوب است. اجازه دهید سطح خاک قبل از آبیاری کمی خشک شود. سپس به آبیاری مجدد اقدام کنید.

گیاه آپارتمانی کروتون
گیاه آپارتمانی کروتون

6-انواع کاکتوس های رنگی:

کاکتوس گیاه مقاوم و بی دردسری است که بیش از هر چیز نیاز به نور زیاد دارد. بیش‌تر کاکتوس‌ها اگر نور زیادی دریافت کنند، گل‌های زیبایی می‌دهند. که هر کدام در نوع خود حقیقتا تماشایی هستند. کاکتوس در دمای معمولی اتاق مناسب خواهد بود. فقط ممکن است شکوفه نکند.

گیاه آپارتمانی کاکتوس
گیاه آپارتمانی کاکتوس

نباید هایی در مورد گیاهان آپارتمانی:

1-قاتل شماره یک گیاهان، آبیاری بیش از حد آنهاست، که منجر به پوسیدگی ریشه می‌شود.

2- دومین مشکل اصلی در مرگ گیاهان نیز مربوط به آب است و از نبود آب به میزان کافی ایجاد می‌شود.

3- سرما، قاتل گیاهان آپارتمانی، گیاهان نیز مانند انسان‌ها با طیف متنوعی از دما تطبیق دارند. ولی دمای پایین و سرما در این طیف قرار نمی‌گیرد.

4-آفات و بیماری‌های گیاهی، آفات و حشرات شیره گیاهی را می‌مکند و این برای گیاهان همچون کابوس می‌ماند.

5-مرگ گیاهان آپارتمانی با نور سفید سوزان، باید بدانید میزان نور مورد نیاز روزانه گیاه‌تان چقدر است. تنها تعداد کمی از گیاهان نور مستقیم آفتاب را به مدت طولانی تحمل می‌کنند.

6-تغذیه نادرست گیاهان آپارتمانی، گیاهان برای ادامه زندگی نیاز به عناصر غذایی مشخصی دارند. ولی استفاده بیش ‌از حد از این عناصر عواقبی را در پی دارد. کود زیاد می‌تواند موجب سوختگی ریشه شود.

7-بی‌توجهی به تعویض گلدان، تعویض گلدان بسته به رشد ریشه یک تا دو سال یک‌بار انجام می‌شود.

همچنین در نگه داری گیاهان آپارتمانی باید به این نکته توجه نمایید که نباید زیاد آن ها را جابه جا نمایید.

چگونه رشد گیاهان آپارتمانی را افزایش دهیم:

اگر از گیاهان آپارتمانی استفاده می کنید، می توانید شرایطی را برای گیاه فراهم آوردید که رشد گیاهان را تسریع نمایید. هم‌چنین باعث شادابی بیشتر گیاهان شوید. در این مقاله به چند مورد اشاره می کنیم.

1- ایجاد نورهای مصنوعی برای گیاهان آپارتمانی:

چراغ های ال ای دی که به منظور رشد گیاهان تولید می شوند، از طیف های خاص نوری برخوردار می باشند. این ال ای دی ها جهت تقویت و تحریک فتوسنتز گیاهان می باشد. بهتر است بدانید که طیف های بکار رفته در این نوع ال ای دی ها به هیچ وجه برای انسان ضرری ندارد. به راحتی می توانید در هر مکانی از این نوع ال ای دی ها استفاده کنید.

لامپ رشد گیاه آپارتمانی
لامپ رشد گیاه آپارتمانی

خرید LED مربوط به پرورش گیاهان آپارتمانی از آمازون

2- استفاده از استندهایی مناسب برای گیاهان آپارتمانی:

استند گل و گیاه علاوه بر کاربردی که در زیباتر کردن دکوراسیون داخلی دارد، برای پرورش گیاهان نیز مفید است. قرارگیری گیاهان آپارتمانی روی پایه‌ها و میزهای تزئینی کمک می‌کند. در موقعیت مناسبی برای جذب نور قرار گیرند. همچنین با قرار دادن گیاهان آویزی موردعلاقه خود روی استند فلزی یا چوبی، فضای بهتر و بیشتری برای رشد آنها خواهید داشت.

استند گیاهان آپارتمانی
استند گیاهان آپارتمانی

خرید استند نگه داری گیاهان آپارتمانی از آمازون

2- حفظ رطوبت مناسب برای گیاهان آپارتمانی:

بیشتر گیاهان در محیط زندگی‌شان علاوه بر نور و آب به مقدار قابل قبولی رطوبت هم نیاز دارند. ضمن اینکه بعضی از گیاهانی که زندگی انگلی دارند مثل خزه، سرخس، بروملیادها و ارکیده‌ها نیز آب را از طریق برگ‌هایشان جذب می‌کنند. پس داشتن محیط مرطوب‌تر باعث می‌شود که رشد و زیبایی بیشتری داشته باشند. در نتیجه تامین رطوبت برای گیاهان از جمله ارکان نگهداری از گیاهان به‌شمار می‌رود. و برای فراهم کردن شرایطی عالی برای رشد گیاهان‌تان، لازم است رطوبت مورد نیازشان را تامین کنید.

دستگاه بخورساز گیاهان آپارتمانی
دستگاه بخورساز گیاهان آپارتمانی

خرید دستگاه رطوبت ساز گیاهان آپارتمانی از آمازون

3- فراهم کردن خاک مناسب برای هر یک از گیاهان :

برای هر یک از گیاهان آپارتمانی خاک مناسب خود را فراهم کنید. مثلا مخلوط کاکتوس به گونه ای ساخته شده است که زهکشی بسیار خوبی داشته باشد و آب زیادی در خود نگه ندارد. این خاک مواد آلی زیادی ندارد. مواد تشکیل دهنده معمولاً شامل ماسه، سنگ گدازه، پرلیت، پوکه، سنگ ریزه و شن است. برای گیاهانی که به آب کمی نیاز دارند و ریشه های کم عمقی دارند بهتر است.

مخلوط های گلدان استاندارد برای بیشتر گیاهان آپارتمانی ساخته می شوند. آنها معمولا کمپوست، پرلیت، ورمیکولیت و خزه را ترکیب می کنند. این مخلوط ها تقریباً برای هر نوع گیاهی به جز کاکتوس ها و ساکولنت ها استفاده میشوند. گونه های مختلف از گیاهان نیازهای منحصر به فردی دارند. بنابراین شما باید تحقیقاتی را انجام دهید تا دقیقا مشخص کنید چه چیزی برای گیاه شما مناسب است.

4- کود دهی در زمان های مناسب:

جهت رشد بهتر گیاه، می‌توانید در فصول رشد از کودهای تقویتی مانند سه بیست یا کودهای محلول استفاده کنید. هر دو هفته یکبار از اول فروردین تا آخر شهریور گیاه را تقویت کنید.

شرکت پست بین المللی PDE با سال ها تجربه در زمینه پست بین المللی و خرید اینترنتی از سایت های خارجی علاوه بر خرید و ارسال سریع محصولات , هزینه کالای خریداری شده را نیز به صورت ریالی از شما دریافت خواهد کرد تا دیگر دغدغه ای برای خرید لوازم کمپ از خارج نداشته باشید.

امتیاز کاربران: 4.96 ( 9 رای)

نمایش بیشتر

مرضیه بذرافشان

برنامه نویس وب هستم علاقه مند به بلاگری و شبکه های اجتماعی

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
به مشاوره نیاز دارید؟