خدمات پست PDE
آموزش

به کدام کشور ها بدون ویزا میتوان سفر کرد

ورود به کشور ها با پاسپورت ایرانی

برای سفر به خارج از کشور در سال 1400 با پاسپورت ایرانی می‌توانید به ۴۲ کشور بدون ویزا یا با ویزای فرودگاهی و ویزای الکترونیک سفر کنید.با توجه به قوانینی که در عرصه بین‌المللی در نظر گرفته‌ شد است، متقاضیان برای سفر و ورود به کشورهای گوناگون نیازمند ویزا هستند که در واقع مهم‌ترین پیش نیاز در خروج از کشور به شمار می‌آید.

در واقع ویزا یک سند رسمی مبنی بر اجازه کشور مقصد به ورود، عبور یا اقامت فرد متقاضی است و توسط سفارت  هر کشور بعد از دریافت مدارک لازم و پرداخت مبلغ موردنظر صادر می‌شود. توجه به این نکته نیز لازم است که صدور ویزا قطعی نیست و امکان مخالفت با صدور آن وجود دارد و ممکن است با درخواست شما برای صدور ویزا به دلایل مختلف مخالفت شود. برخی از کشور ها قوانین سخت گیرانه ای در این زمینه دارند و دریافت ویزا ن کشور ها بسیار سخت میباشد.

 با توجه به قوانین بین‌المللی و توافقات بین کشورها، سفر به کشورهایی که مورد توافق واقع شده‌اند، بدون اخذ ویزا از سفارت یا کنسولگری امکان‌پذیر است. تبعه این کشورها این امکان را دارند که با در دست داشتن پاسپورت و به یکی از سه روش بدون ویزا، ویزای الکترونیک و ویزای فرودگاهی به این کشورها سفر کنند و با توجه به قوانین و مقررات وضع شده در ورودی کشورها مجوزهای لازم برای ورود را دریافت کنند.

نمونه‌ای از این توافقات، قوانین و مقرراتی مرزی و مسافرتی است که میان کشورهای اروپایی وضع شد و بر اساس آن شهروندان حوزه شینگن بدون نیاز به ویزا می‌توانند به کشورهای عضو این اتحادیه سفر کنند یا در آن‌ها اقامت داشته باشند اما شهروندان کشورهای دیگر برای ورود به این کشورها نیازمند دریافت ویزا شینگن هستند.

کشور هایی که بدون ویزا میتوان به آن ها سفر کرد
کشور هایی که بدون ویزا میتوان به آن ها سفر کرد

کشور هایی که بدون ویزا و با پاسپورت ایرانی میتوان به آن ها سفر کرد

تعداد کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان بسیار اندک است و شهروندان ایرانی باید برای سفر به اکثر کشورها اقدام به دریافت ویزا از طریق سفارت‌ یا کنسولگری کشور مقصد کنند. سفارتخانه‌ها برای صدور ویزا مدارک زیادی از جمله گذرنامه دارای اعتبار، تکمیل فرم تقاضا، مدارک مالی، مدارک شغلی، عکس، بلیط هواپیما، واچر هتل، بیمه مسافرتی و… را از مسافران درخواست می‌کنند و در نهایت ممکن است به‌دلایل مختلف از صدور ویزا خودداری کنند.

در این بین میان کشورها بر اساس سیاست‌ها و قوانین بین‌المللی توافق‌هایی صورت می‌گیرد که در پی آن دو کشور تصمیم به لغو ویزا می‌گیرند و شهروندان دو کشور می‌توانند بدون مراجعه به سفارت یا کنسولگری، با در دست داشتن گذرنامه به کشور مورد توافق سفر کنند. در این سفرها مهر ورود و خروج در مرزهای زمینی یا هوایی دو کشور در گذرنامه ثبت می‌شود. نمونه‌ای از این توافق‌ها، تفاهم‌نامه‌ای است که در سال ۱۳۱۳ در سفر رضاشاه به ترکیه، میان رضاشاه و آتاتورک امضا شد و بر اساس آن، از آن زمان تا اکنون شهروندان دو کشور نیازی به ویزا برای سفر توریستی به خاک یکدیگر ندارند.

در جدول زیر کشورهایی که در سال ۲۰۲۱ ورود به آن‌ها برای ایرانیان نیاز به ویزا ندارند، به تفکیک قاره و همراه با مدت زمان مجاز اقامت در آن‌ها نمایش داده شده است.

قارهکشورهای بدون نیاز به ویزا (مدت زمان مجاز اقامت)
 آسیاارمنستان (۹۰ روز)

ترکیه (۹۰ روز)

 حوضه دریای کارائیبدومینیکا (۲۱ روز)

هائیتی (۹۰ روز)

کشور های نیازمند ویزا فرودگاهی برای ایرانیان

ویزای فرودگاهی  یکی از انواع ویزای توریستی است و دریافت آن به سختی دیگر ویزاها نیست. این نوع ویزا در بدو ورود مسافر به کشور مقصد با دریافت مبلغی در قالب مهر یا برچسب صادر می‌شود و در آن تاریخ ورود و خروج مسافر ثبت می‌شود.

از خوبی های ویزای فرودگاهی صدور قطعی و جلوگیری از اتلاف وقت و نیاز نداشتن به گرفتن وقت سفارت است. برخی از کشورها برای صدور این نوع ویزا به مدارک خاص نیاز دارند که مسافران باید قبل از سفر این مدارک را بررسی کنند و همراه خود داشته باشند تا به مشکلی برخورد نکنند.

قارهکشورهای با ویزای فرودگاهی (مدت زمان مجاز اقامت)
آسیالبنان (۳۰ روز)

مالدیو (۳۰ روز)

عمان (۱۰ روز)

قطر (۳۰ روز)

تیمور شرقی (۳۰ روز)

عراق

آمریکابولیوی (۹۰ روز)
آفریقاکیپ ورد

مجمع‌الجزایر قمر (۴۵ روز)

گینه بیسائو (۹۰ روز)

ماداگاسکار (۹۰ روز)

موریتانی

موزامبیک (۳۰ روز)

رواندا (۳۰ روز)

سنگال (۳۰ روز)

سیشل (۹۰ روز)

سیرالئون (۳۰ روز)

سومالی (۳۰ روز)

توگو (۷ روز)

زیمباوه (۹۰ روز)

اقیانوسیهساموا (۶۰ روز)

پالائو (۳۰ روز)

تووالو (۳۰ روز)

با توجه به جداول بالا و اطلاعاتی که در اختیار شما قرار گرفت میتوانید اقدام به سفر به کشور های مورد نظر خود کنید و با توجه به قوانیین آن کشور جهت ورود به خاک آن ها اقدام به تهیه مدارک مورد نیاز نمایید.

امتیاز کاربران: 4.4 ( 1 رای)

نمایش بیشتر

دانیال یوسفی

از وقتی وارد دنیای کامپیوتر شدم با انگشتام میلیون ها کیلومتر اسکرول کردم تا هر روز چیز های جدیدتری کشف کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
به مشاوره نیاز دارید؟